Poks

Poks on spordiala, milles kaks sportlast sooritavad kinnastatud rusikatega teineteise poole lööke ning kasutavad enda kaitseks spetsiaalseid võtteid. Võidab võistleja, kes suudab oma tehnilis-taktikalisi võimeid demonstreerides vastast kõige rohkem tabada ning ise seejuures vastase lööke vältida. Võisteldakse nööridega piiratud nelinurksel alal, mida nimetatakse poksiringiks.

Kaasaaegse poksi sünnimaa on Inglismaa, kus poksiga tegelemist mainitakse juba aastal 1681. Poksimist nimetati seejuures relvastamata enesekaitseks. 1867. a avaldas Šotimaa aristokraat John Sholto Douglas Queensberry VII Markii nn „Queensberry poksimäärused“, millest sai hiljem esimene amatöörpoksi võistlusmäärustik. Queensberry reeglite järgi: raundi pikkus oli 3 minutit ja vaheaeg raundide vahel 1 minut, poksikinnaste kasutamine oli kohustuslik, poksijad jagati kaalukategooriatesse, poksiringi suurus oli kindlaks määratud, keelatud oli maadlemine ja vastase peksmine vastu ringiposte, abistajad said raundi vaheajal tulla ringi, kui poksija oli nokauti löödud, tuli lugeda kümneni. Kui ta ei suutnud 10 sekundi jooksul püsti tõusta, loeti võitjaks teine võistleja.

Poksijad pidid võistluste ajal kandma pehmeid jalanõusid, millel ei tohtinud olla teravaid naelu ega naaste. Need reeglid kehtivad tänapäevalgi, kuid sellele vaatamata toimub pidev reeglite muutmine ja lihvimine. Alates 1992. a on olümpiastiili poksis kasutusel elektrooniline punktide arvestamise süsteem, mis tähendab seda, et võistleja saab punkti, kui samaaegselt kinnitavad seda mitu kohtunikku.

Maailma kõige tuntumad poksijad on Cassius Clay ehk Muhammad Ali (USA). Raskekaalu olümpiavõitja 1960. a. Ta on raskekaalu maailmameister aastatel 1964–1967, 1974 ja 1978. Rocky Marciano (USA). on raskekaalu maailmameister aastatel 1952–1956. Tuntuim Eesti poksija on Anton Raadik,

https://developerfox.com/